معرفی

امروزه با توسعه فناوري اطلاعات، شاهد ابداع روش‌هاي متنوع و جديدي جهت ذخيره‌سازي اطلاعات هستيم. روش‌هاي جديد نسبت به گذشته امکان ذخيره حجم بالاتري از اطلاعات را با صرف هزينه کمتر فراهم مي‌کنند و نسبت به قبل از سادگي بيشتري در استفاده و حمل و نقل برخوردارند. همين امر موجب مي‌شود که کاربران عادي، پرسنل سازمان‌هاي خصوصي، دولتي و حتي نظامي بدون در نظر گرفتن اهميت گم شدن يا به سرقت رفتن داده‌هاي محرمانه خود، آنها را بر روي اين رسانه‌ها به همراه داشته باشند. بنابراين، همواره افراد و سازمان‎ها را خطر افشاي اطلاعات حساس و محرمانه، تهديد مي‎نمايد. نمونه‌هايي از مخاطرات مطرح در اين زمينه عبارتند از:

 • دسترسي غيرمجاز به اسناد محرمانه نظامي
 • دسترسي غيرمجاز به اسناد مهم مالي يک سازمان
 • دسترسي غيرمجاز به اسناد پروژه‌ها و مطالعات يک سازمان
 • دسترسي مستقيم به فايل‌هاي يک پايگاه داده بدون انجام احراز هويت
 • سرقت کامپيوتر، هارد ديسک خارجي يا حافظه فلش که موجب دسترسي به فايل‌هاي شخصي کاربر مي‌شود.

يک راه‌‌حل مناسب براي امن‌سازي و صيانت از اطلاعات رسانه‌هاي ذخيره‌سازي، استفاده از نرم‌افزار رمزكننده ديسك ارگ است. اين نرم‌افزار محصولي براي ذخيره‎سازي امن داده‌ها بر روي رسانه‌هاي مختلف كامپيوتر از قبيل هارد ديسك، حافظه‌هاي فلش، CD و DVD است. در نرم‎افزار ارگ يك يا چند پارتيشن مجازي امن بر روي كامپيوتر ايجاد مي‎شود كه كليه فايل‎ها و پوشه‌هاي درون آنها به صورت رمز شده خواهند بود. دسترسي كاربر به اين پارتيشن‎ها كاملا شفاف است به اين معني که کاربر هنگام خواندن و يا نوشتن اطلاعات خود در پارتيشن مجازي امن، مانند ساير پارتيشن‌ها با آن تعامل کرده و عمليات رمزنگاري بدون دخالت او و توسط نرم‌افزار ارگ انجام مي‌شود. پس از رمز کردن اطلاعات امکان دسترسي غيرمجاز به داده‌ها به هيچ روشي وجود ندارد و حتي اگر رسانه حاوي اطلاعات سرقت شود، محرمانگي داده‌ها تضمين شده خواهد بود.

نرم‎افزار ارگ براي رمزنگاري داده‌ها نياز به يک توکن امنيتي سخت‌افزاري به نام كيا دارد که بدون وجود آن و دانستن رمز عبور مربوطه، امکان خواندن داده‌هاي موجود در پارتيشن مجازي امن به هيچ وجه ممکن نيست.

کاربرد

امنيت رايانه‌هاي همراه مديران سازمان‌ها

امروزه، اکثر افراد و مديران سازمان‌ها اطلاعات شخصی و سازمانی خود را بر روی رايانه‌های همراه ذخيره می‌کنند که همواره خطر سرقت و دسترسی افراد غيرمجاز به اطلاعات را به همراه دارد. نرم‌افزار ارگ با رمز اطلاعات مهم و ايجاد سطح دسترسی دو عاملی (توکن و شناسه شخصی)، اين خطر را برطرف کرده و حتی در صورت دسترسی افراد غيرمجاز به رايانه همراه، بدليل نداشتن توکن و شناسه شخصی آن، امکان دسترسی به اطلاعات وجود نخواهد داشت.

حفاظت از اطلاعات طبقه بندي شده سازمان

نرم‌افزار ارگ با رمز اطلاعات طبقه‌بندی شده در سازمان‌ها، دسترسی را محدود و فقط برای افراد مجاز امکان‌پذير خواهد کرد. مديران سازمان‌ها می‌توانند با ايجاد پروفايل حاوی کليد، برای هر سطح و در اختيار گذاشتن پروفايل برای افراد مجاز در آن سطح، دسترسی به اطلاعات را در سازمان کنترل کنند.

مديريت دسترسي کاربران به اطلاعات مشترک

با استفاده از نرم‌افزار ارگ می‌توان اطلاعاتی را در سازمان‌ها برای افراد مشخصی به اشتراک گذاشت. مدير با به اشتراک گذاری پارتيشن امن و تحويل پروفايل حاوی کليد رمز آن به افراد خاص، امکان اشتراک پارتيشن بين آن افراد را فراهم می‌آورد.

حفاظت از رسانه‌هاي قابل حمل

نرم‌افزار ارگ قابليت رمزگشايي اطلاعات پارتيشن مجازی از روی رسانه‌های قابل حمل نظير فلش‌های USB و CDها را دارد. با ايجاد پارتيشن مجازی و انتقال آن به اين رسانه‌ها می‌توان بر روی هر سيستم دلخواه با استفاده از ارگ به اطلاعات رمزشده دست يافت.

تضمين عدم از بين رفتن اطلاعات حساس با استفاده از قابليت رمزنگاري کليد عمومي (امکان جديد شاه کليد)

در نسخه سازمانی ارگ، اين امکان وجود دارد که در صورت از دست رفتن کليد رمز پارتيشن، پارتيشن توسط مدير سازمان بازيابی شود. همچنين مدير می‌تواند در مواقع لزوم بدون نياز به توکن و کليد رمز کاربران، به پارتيشن‌های امن آنان دسترسی داشته باشد. در اين نسخه از رمزنگاری RSA نيز استفاده می‌شود. کليد عمومی RSA در اختيار کاربران و کليد خصوصی آن در اختيار مديران قرار دارد که از طريق اين زوج کليد بازيابی پارتيشن انجام می‌گيرد.

ارايه نسخه پرتابل ارگ

ارگ با ارائه نسخه پرتابل خود، امکان استفاده از نرم‌افزار بدون نياز به نصب بر روی سيستم‌های مختلف را فراهم می‌کند. با استفاده از اين امکان کاربر به راحتی می‌تواند پارتيشن خود را توسط رسانه‌های قابل حمل بر روی هر سيستم دلخواه (بطور مثال در صورت نياز به مراجعه به کافی‌نت‌ها) انتقال داده و با اطمينان از امنيت اطلاعات خود از نرم‌افزار ارگ استفاده کند.

ویژگی‌ها

ويژگي‌های عمومی

 • رابط کاربري ساده و زيبا
 • راهنمايي‌هاي مفيد براي کاربر در تمام مراحل کارکرد
 • ايجاد پارتيشن‎هاي مجازي امن
 • شفافيت پارتيشن‌هاي مجازي امن از ديد كاربر
 • قابليت انتقال پارتيشن مجازي امن بر روي رايانه‌هاي ديگر
 • امكان به اشتراک‌گذاري پارتيشن مجازي امن در شبکه*
 • عدم امكان مشاهده اجزاي پارتيشن مجازي امن مانند نام فايل‎ها، نام پوشه‌ها، محتويات آنها و فضاي خالي پارتيشن براي كاربر غيرمجاز
 • امكان تهيه نسخه پشتيبان از هدر پارتيشن مجازي امن و بازيابي آن

ويژگي‌هاي امنيتي

 • الگوريتم رمز بومي با طول کليد 256 بيت (قابل سفارش توسط مشتري)*
 • دسترسي به پارتيشن‌هاي مجازي امن به صورت دو عاملي با استفاده از توکن امنيتي كيا و PIN مربوطه
 • ذخيره‌سازي امن كليد رمز بر روي توکن امنيتي كيا
 • امکان پشتيبان‌گيري از کليد رمز موجود در توکن امنيتي كيا
 • قابليت تعريف چندين پروفايل امنيتي براي مديريت سطح دسترسي*
 • پر شدن فضاي خالي پارتيشن مجازي امن با استفاده از بيت‎هاي تصادفي

سازگاری

 • پشتيباني از سيستم‌هاي عامل ويندوز 7 و 8 و 10 (کليه نسخه‌هاي 32 و 64 بيتي)

* این قابلیت تنها بر روی نسخه حرفه‌ای ارگ ارائه شده است و در نسخه خانگی وجود ندارد.

نمایی از نرم‌افزار

پنجره اصلی نرم افزار

پنجره ایجاد پارتیشن مجازی امن

پنجره راه اندازی اولیه نرم افزار

پنجره تغییر پین توکن

پنجره ویرایش پروفایل

 

فایل‌های نصب و راهنما

فایل‌های نصب

فایل‌های راهنما

ویدئوی آموزشی

 

نسخه خانگی

 

نسخه تجاری

 

شرکای تجاری

1) فروشگاه اینترنتی چاره یکی از بزرگترین فروشگاه‌های اینترنتی در فضای مجازی ایران است. تنوع و گستردگی محصولات و خدمات ارائه شده در این سایت به نوعی بی‌نظیر و مثال‌زدنی است. برای مشاهده این فروشگاه به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

2) مرکز معرفی، نقد و بررسی، تحلیل و کارشناسی کالاهای دیجیتال زیمابی از شناخته‌شده‌ترین سامانه‌های اینترنتی ارائه کننده خدمات فروش کالاهای دیجیتال محسوب می‌شود. این مرکز که در شروع در زمینه فروش و خدمات پس از فروش محصولات HP مشغول به کار بوده، هم اکنون حیطه فعالیت خود را در دامنه وسیعی از کالاهای دیجیتال گسترش داده است. برای مشاهده این سایت به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

3) شرکت توسعه فناوری اطلاعات سیستم‌های تجارت ویرا سام که با نام تجاری ایسام شناخته می‌شود، از جمله موفق‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی کشور است. تنوع کالاهای ارائه شده، امکان پرداخت اینترنتی و سهولت قابل توجه فروش کالاها از ویژگی‌های این فروشگاه می‌باشد. برای مشاهده این فروشگاه به آدرس زیر مراجعه فرمایید: