رشد و گسترش روزافزون فناوري اطلاعات، انقلابي را در ابعاد مختلف زندگي انسان‌ها و عملكرد سازمان‌ها ايجاد كرده است. اين فناوري روش‌هاي كاركرد و نگرش افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها را دگرگون ساخته و باعث ايجاد صنايع نوين، مشاغل جديد و خلاقيت در انجام امور شده است. ظهور پديده‌هايي چون كسب و كار الكترونيك، تجارت الكترونيك و بانكداري الكترونيك از نتايج عمده نفوذ و گسترش فناوري اطلاعات در بعد اقتصادي است.

بانکداري الکترونيکي به معناي ارائه خدمات بانكي مبتني بر فناوري‌ اطلاعات است. فناوري اطلاعات باعث شده علاوه بر اينكه خدمات سنتي بانكداري به نحو مطلوب‌تر و با كيفيت بيشتري به مشتريان ارائه گردد، بلكه يكسري خدمات نوين نيز كه قبلاً امكان ارائه آنها وجود نداشت ايجاد شود. در سرويس‌هاي جديد، مشتري در هر زمان و هر مكان بدون نياز به حضور فيزيكي در شعبه بانك، خدمات خود را دريافت مي‌نمايد. اين ملاحظات در مجموع باعث مي‌شود ميزان رضايت‌مندي مشتريان بيشتر شده، حجم تراكنش‌ها توام با بهره‌وري مناسب به طور چشم‌گيري بالا رود و در نهايت درآمد بانك افزايش پيدا كند.

عمده‌ترين سرويس‌هاي بانكداري الكترونيكي عبارتند از:

  • بانکداری یکپارچه (Core Banking)
  • بانكداري اينترنتي
  • تجهيزات خودپرداز (ATM) و كيوسك
  • بانكداري همراه
  • بانكداري تلفني

شكل زیر به طور نوعي سيستم اطلاعاتي يك سيستم بانكداري الكترونيكي را نشان مي‌دهد. در اين شكل به دليل اختصار، ارتباطات بين بانكي (از قبيل شبكه شتاب) نشان داده نشده است.

با توجه به رشد سريع حملات الكترونيكي همگام با رشد تكنولوژي و حرفه‌اي شدن مجرمين فضاي سایبر، امن‌سازي بانكداري الكترونيكي يكي از مسائل مهم پيش رو و از دغدغه‌هاي عمده مديران IT بانك‌هاست. شركت مهندسي پيام‌پرداز بر اين باور است كه براساس توان، تجربه و سوابق كارهاي انجام شده، قابليت‌هاي لازم را براي طراحي معماري امنيت سيستم اطلاعاتي بانك‌ها و اجراي امن‌سازي آن داراست. اين قابليت‌ها منبعث از دانش و تجربه عملي كارشناسان شركت در زمينه ارائه خدمات مشاوره و اجراي امنيت فضاي تبادل اطلاعات و به ويژه برخورداري از يك سبد متنوع از محصولات امنيت فناوري اطلاعات مي‌باشد.