رشد و گسترش روزافزون فناوري اطلاعات، انقلابي را در ابعاد مختلف زندگي انسان‌ها و عملكرد سازمان‌ها ايجاد كرده است. اين فناوري روش‌هاي كاركرد و نگرش افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها را دگرگون ساخته و باعث ايجاد صنايع نوين، مشاغل جديد و خلاقيت در انجام امور شده است. ظهور پديده‌هايي همچون آموزش مجازي و آموزش از راه دور از نتايج عمده نفوذ و گسترش فناوري اطلاعات در عرصه آموزش است. سرويس‌هاي مهم الكترونيكي در يك دانشگاه نوعي عبارتند از:

  • سامانه آموزش: منظور از سامانه آموزش يك برنامه كاربردي تحت وب است كه معمولاً از طريق اينترنت و يا اينترانت به وسيله اساتيد، دانشجويان و كارمندان مورد استفاده قرار مي‌گيرد و خدمات آموزشي را به طور متمركز در اختيار كاربران قرار مي‌دهد. اين سيستم داراي حيطه‌بندي بوده و پس از احراز اصالت كاربر در بدو امر، دسترسي‌هاي مجاز را كنترل مي‌نمايد. به عنوان مثال اساتيد معمولاً براي وارد كردن نمرات درسي، ليست حضور و غياب و كار با نظام ارزشيابي اساتيد با اين سيستم كار مي‌كنند. دانشجويان از اين سيستم براي ثبت نام دروس، ديدن نمرات و كارنامه و انجام امور اداري نظير صدور اشتغال به تحصيل استفاده مي‌کنند و كارمندان براي بررسي وضعيت دانشجويان يا اساتيد، برنامه‌ريزي زمان ارائه دروس و گزارش‌گيري‌هاي مختلف اين سامانه را مورد بهره‌برداري قرار مي‌دهند.
  • دانشگاه مجازي: امروزه خدمات دانشگاه مجازي يا e-Learning گسترش زيادي در مراكز آموزشي دنيا يافته است و روز به روز بر حجم اين خدمات و تنوع مكانيزم‌هاي آن افزوده مي‌شود. در اين سيستم دانشجو و استاد از طريق شبكه اينترنت به صورت غير حضوري در كلاس درس مجازي حاضر شده و به آموزش و فراگيري دانش مي‌پردازند.
  • اتوماسيون اداري: سيستم اتوماسيون اداري در يك دانشگاه وظيفه اجراي كليه امور اداري از قبيل دبيرخانه، حقوق و دستمزد، حسابداري، قراردادها، پيمانكاران، انبار، شهريه، خوابگاه، سلف سرويس و … را بر عهده دارد. در اين سيستم مجموعه‌اي از سرورها و برنامه‌هاي كاربردي خدمات لازم را به كاربران ارائه مي‌كنند. سيستم اتوماسيون اداري نيز مي‌تواند تحت وب و يا به صورت برنامه دسکتاپ باشد. كاربران اين سيستم عمدتاً كارمندان دانشگاه هستند.

با توجه به رشد سريع حملات الكترونيكي همگام با رشد تكنولوژي و حرفه‌اي شدن مجرمين فضاي سایبر، امن‌سازي سرويس‌هاي الكترونيكي يكي از مسائل مهم پيش رو و از دغدغه‌هاي عمده مديران IT دانشگاه‌ها و مراكز آموزشي است.

شركت مهندسي پيام‌پرداز بر اين باور است كه براساس توان، تجربه و سوابق كارهاي انجام شده، قابليت‌هاي لازم را براي طراحي معماري امنيت سيستم اطلاعاتي دانشگاه‌ها و اجراي امن‌سازي آن داراست. اين قابليت‌ها منبعث از دانش و تجربه عملي كارشناسان شركت در زمينه ارائه خدمات مشاوره و اجراي امنيت فضاي تبادل اطلاعات و به ويژه برخورداري از يك سبد متنوع از محصولات امنيت فناوري اطلاعات در اين شركت مي‌باشد.