اتصال کامپیوتر سازمانی یا شخصی به اینترنت، همراه با خطرات نفوذ برنامه‌های مخرب و یا نفوذگران از طریق اینترنت به شبکه‌ داخلی و هارد دیسک کامپیوتر کاربر است. هر چند با قراردادن و تنظیم دیواره‌های آتش و نیز به روز نگه داشتن نرم‌افزارهای ویروس‌یاب این تهدیدات تاحدی کاهش یافته ولی به طور کامل از بین نمی‌رود. محصول سپنتا محیطی امن برای کار با اینترنت برای کاربر فراهم می‌کند.

 

معرفی

با توجه به گسترش روز افزون استفاده از شبکه اینترنت، بسیاری از سازمان‌ها و افراد نیازمند متصل کردن کامپیوترهای خود به این شبکه هستند. اتصال کامپیوتر سازمانی یا شخصی به اینترنت همراه با خطرات نفوذ برنامه‌های مخرب و یا نفوذگران از طریق اینترنت به شبکه‌ داخلی و هارد دیسک کامپیوتر کاربر است. هر چند با قراردادن و تنظیم دیواره‌های آتش و نیز به روز نگه داشتن نرم‌افزارهای ویروس‌یاب این تهدیدات تاحدی کاهش یافته ولی به طور کامل از بین نمی‌رود. برخی از این تهدیدات عبارتند از :

 1. ورود بدافزارهای جدید و ناشناخته به هارد سیستم و شبکه داخلی
 2. سرقت اطلاعات حساس هارد سیستم و یا شبکه داخلی توسط نرم‌افزارهای جاسوسی ناشناخته (اسب تروا، …)
 3. امکان هک شدن شبکه داخلی از طریق روش‌های نفوذ از روی شبکه‌ اینترنت

سپنتا نام محصولی از شرکت پیام‌پرداز است که محیطی امن برای کار با اینترنت برای کاربر فراهم می‌کند. از این محصول می‌توان به صورت شخصی یا سازمانی برای ارتباط امن با اینترنت بهره برد و از عدم نشت اطلاعات حساس و همچنین جلوگیری از آلودگی به بدافزارها اطمینان حاصل کرد. همچنین این محصول به عنوان یک فضای شخصی امن می‌تواند در سایت‌های کامپیوتری عمومی نیز از حریم خصوصی کاربر و اطلاعات حساس وی (مثل کلمه عبور، اطلاعات بانکی و …) محافظت نماید. برخی کاربردهای محصول سپنتا عبارتند از:

 • حفاظت از کامپیوتر شخصی: شخص بر روی سیستم عامل هارد کامپیوتر، کارت شبکه را غیرفعال کرده و برای کارهای معمول و حساس از این سیستم عامل استفاده می‌کند. برای اتصال به اینترنت، کاربر محصول سپنتا را به کار گرفته و با بوت از طریق فلش USB به اینترنت (به صورت سیمی یا بی‌سیم) متصل می‌شود. در این حالت امکان سرقت اطلاعات هارد و آلودگی به بدافزار از میان می‌رود.
 • حفاظت از حریم خصوصی کاربر در کامپیوترهای اماکن عمومی: در اماکن عمومی مثل سایت‌های اینترنت مراکز آموزشی و سازمان‌ها، معمولاً نمی‌توان به کامپیوترهای عمومی اطمینان نمود. در این موارد کامپیوتر مورد استفاده می‌تواند به صورت عمدی (حتی به وسیله مسئولان یا دست‌اندرکاران مرکز) و یا سهوی (در اثر عدم به‌روزرسانی ویروس‌یاب‌ها) آلوده به بدافزارهایی از قبیل Key Logger باشد و اطلاعات حساس کاربر را در هنگام کار با اینترنت سرقت کرده و در اختیار سوء استفاده‌کنندگان قرار دهد. کاربر با استفاده از محصول سپنتا در این اماکن و بوت کامپیوتر عمومی از طریق فلش می‌تواند در یک محیط کاملاً اختصاصی و امن به اینترنت متصل شده و کار خود را انجام دهد. در این حالت نه تنها امکان سرقت اطلاعات حساس کاربر نظیر کلمه عبور، اطلاعات حساب بانکی و … به وسیله بدافزارهای مستقر در کامپیوتر عمومی وجود ندارد بلکه امکان ردگیری فعالیت‌های کاربر نیز از طریق Log های موجود بر روی سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی نظیر تاریخچه مرورگر، کوکی‌ها و … از میان می‌رود.
 • جداسازی اینترنت از شبکه داخلی سازمان: برای این کاربرد می‌توان شبکه داخلی سازمان را به صورت کابل‌کشی سیمی و شبکه اینترنت را به صورت بی‌سیم (WiFi) در اختیار کاربران قرار داد. کاربر با استفاده از سیستم عامل هارد کامپیوتر خود به شبکه سازمان متصل شده و با استفاده از سیستم عامل موجود بر روی فلش خود (محصول سپنتا) به صورت بی‌سیم به اینترنت متصل می‌شود. در این حالت باید با استفاده از یک روش مناسب، دسترسی به اینترنت را از طریق سیستم عامل موجود روی هارد کامپیوترهای سازمان محدود کرد.
 • استفاده در سایت‌های کامپیوتر عمومی به عنوان یک سیستم عامل مقاوم و پایدار: یکی از مشکلات سایت‌های کامپیوتری عمومی در مراکز آموزشی و سازمان‌ها، آلودگی به ویروس و خراب شدن سیستم عامل در اثر نصب نرم‌افزارهای نامناسب به وسیله کاربران است که مشکلاتی را در پشتیبانی برای مدیران این مجموعه‌ها در بر دارد. در این موارد می‌توان با استفاده از محصول سپنتا، با حذف هارد دیسک (و پایین آوردن سطح قابل ملاحظه‌ای از هزینه‌ها) کامپیوترها را از روی فلش بوت کرده و کاربران را محدود به کار در یک محیط امن و محدود نمود. در این حالت کاربر در کارهای سیستمی مثلاً نصب برنامه و … با محدودیت مواجه خواهد بود. همچنین به دلیل اینکه سیستم عامل مورد استفاده مبتنی بر لینوکس است احتمال آلودگی به ویروس کاهش یافته و در ضمن حتی در صورت آلودگی احتمالی به بدافزار نیز به دلیل اینکه سیستم عامل در محصول سپنتا حالت فریز شده دارد هر گونه تغییر با بوت مجدد سیستم از میان می‌رود.

ویژگی‌ها

 • محیط امن و ایزوله برای کار با اینترنت
 • دارای امکانات معمول و مورد نیاز کاربر از قبیل مرورگرهای فایرفاکس، Opera و Chrome، مدیریت فایل، مجموعه نرم‌افزارهای اداری LibreOffice (سازگار با Microsoft Office)، ویرایشگرهای متن، PDF و تصویر، پیام‌رسانی فوری یا گفت‌وگوی آنلاین (Pidgin)، اتصال VPN و …
 • عدم دسترسی به هارد دیسک
 • مقابله با تهدیدات بالقوه در هنگام اتصال به اینترنت
 • جلوگیری از نشت اطلاعات موجود بر روی هارد دیسک کامپیوتر یا شبکه سازمان
 • جلوگیری از آلودگی هارد دیسک کامپیوتر یا شبکه سازمان به بدافزار
 • کاهش احتمال آلودگی به بدافزار به دلیل استفاده از سیستم عامل لینوکس
 • عدم امکان ایجاد تغییر در پارتیشن ریشه (حاوی سیستم عامل) به وسیله کاربر و یا بدافزارهای احتمالی وارد شده
 • پایدار یا فریز بودن سیستم عامل (اعمال تغییرات در سطح حافظه RAM و برگشت به حالت اولیه با reboot سیستم) و بنابراین عدم ماندگاری بدافزارهای احتمالی وارد شده
 • غیر فعال بودن کاربر root در سیستم و محدودیت کاربر در فعالیت‌ها
 • وجود یک پارتیشن واسط روی فلش درایو برای انتقال فایل
 • عدم امکان اجرای فایل از پارتیشن واسط و جلوگیری از اجرای خودکار هرگونه بدافزار
 • عدم ثبت رویدادهای مربوط به فعالیت‌های کاربر در کامپیوتر محلی نظیر لیست فایل‌های دریافت شده از اینترنت، تاریخچه مرور وب، کوکی‌ها، فایل‌های موقت صفحات اینترنتی (Temporary)، اطلاعات وارد شده در فرم‌های وب و …
 • امکان جلوگیری از اجرای خودکار اسکریپت‌ها و پلاگین‌ها در مرورگر وب (فایرفاکس) و در نتیجه عدم امکان ردگیری فعالیت‌ها و علاقه‌مندی‌های کاربر از طرف سایت‌ها (از قبیلTrackerهای Facebook، Amazon و …)
 • امکان ذخیره‌سازی دائمی تنظیمات سیستمی (مانند تنظیمات شبکه) و شخصی (مانند تصویر پس‌زمینه) و همچنین برنامه‌های کاربردی و اطلاعات کاربر در یک فضای رمزشده با کلمه عبور
 • امکان استفاده از حافظه‌های فلش دیگر و یا هارد‌های خارجی (External) به عنوان رسانه ذخیره‌سازی
 • سرعت بالای بوت (حدود ۳۰ ثانیه)
 • اشغال فضای حدود یک گیگابایت از فلش
 • کار بر روی اکثر کامپیوترها

نمایی از نرم‌افزار


 

 

 

 

دانلود فایل‌های راهنما

فایل‌های راهنما