بانکداری الکترونیک امن ۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۰۱:۰۶ +۰۳:۳۰

بانکداری الکترونیک امن

رشد و گسترش روزافزون فناوری اطلاعات، انقلابی را در ابعاد مختلف زندگی انسان‌ها و عملکرد سازمان‌ها ایجاد کرده است. این فناوری روش‌های کارکرد و نگرش افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها را دگرگون ساخته و باعث ایجاد صنایع نوین، مشاغل جدید و خلاقیت در انجام امور شده است. ظهور پدیده‌هایی چون کسب و کار الکترونیک، تجارت الکترونیک و بانکداری الکترونیک از نتایج عمده نفوذ و گسترش فناوری اطلاعات در بعد اقتصادی است.

بانکداری الکترونیکی به معنای ارائه خدمات بانکی مبتنی بر فناوری‌ اطلاعات است. فناوری اطلاعات باعث شده علاوه بر اینکه خدمات سنتی بانکداری به نحو مطلوب‌تر و با کیفیت بیشتری به مشتریان ارائه گردد، بلکه یکسری خدمات نوین نیز که قبلاً امکان ارائه آنها وجود نداشت ایجاد شود. در سرویس‌های جدید، مشتری در هر زمان و هر مکان بدون نیاز به حضور فیزیکی در شعبه بانک، خدمات خود را دریافت می‌نماید. این ملاحظات در مجموع باعث می‌شود میزان رضایت‌مندی مشتریان بیشتر شده، حجم تراکنش‌ها توام با بهره‌وری مناسب به طور چشم‌گیری بالا رود و در نهایت درآمد بانک افزایش پیدا کند.

عمده‌ترین سرویس‌های بانکداری الکترونیکی عبارتند از:

  • بانکداری یکپارچه (Core Banking)
  • بانکداری اینترنتی
  • تجهیزات خودپرداز (ATM) و کیوسک
  • بانکداری همراه
  • بانکداری تلفنی

شکل زیر به طور نوعی سیستم اطلاعاتی یک سیستم بانکداری الکترونیکی را نشان می‌دهد. در این شکل به دلیل اختصار، ارتباطات بین بانکی (از قبیل شبکه شتاب) نشان داده نشده است.

شرکت مهندسی پیام پرداز - بانکداری الکترونیک امن

با توجه به رشد سریع حملات الکترونیکی همگام با رشد تکنولوژی و حرفه‌ای شدن مجرمین فضای سایبر، امن‌سازی بانکداری الکترونیکی یکی از مسائل مهم پیش رو و از دغدغه‌های عمده مدیران IT بانک‌هاست. شرکت مهندسی پیام‌پرداز بر این باور است که براساس توان، تجربه و سوابق کارهای انجام شده، قابلیت‌های لازم را برای طراحی معماری امنیت سیستم اطلاعاتی بانک‌ها و اجرای امن‌سازی آن داراست. این قابلیت‌ها منبعث از دانش و تجربه عملی کارشناسان شرکت در زمینه ارائه خدمات مشاوره و اجرای امنیت فضای تبادل اطلاعات و به ویژه برخورداری از یک سبد متنوع از محصولات امنیت فناوری اطلاعات می‌باشد.