دانشگاه امن ۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۰۵:۲۵ +۰۳:۳۰

دانشگاه امن

رشد و گسترش روزافزون فناوری اطلاعات، انقلابی را در ابعاد مختلف زندگی انسان‌ها و عملکرد سازمان‌ها ایجاد کرده است. این فناوری روش‌های کارکرد و نگرش افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها را دگرگون ساخته و باعث ایجاد صنایع نوین، مشاغل جدید و خلاقیت در انجام امور شده است. ظهور پدیده‌هایی همچون آموزش مجازی و آموزش از راه دور از نتایج عمده نفوذ و گسترش فناوری اطلاعات در عرصه آموزش است. سرویس‌های مهم الکترونیکی در یک دانشگاه نوعی عبارتند از:

  • سامانه آموزش: منظور از سامانه آموزش یک برنامه کاربردی تحت وب است که معمولاً از طریق اینترنت و یا اینترانت به وسیله اساتید، دانشجویان و کارمندان مورد استفاده قرار می‌گیرد و خدمات آموزشی را به طور متمرکز در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این سیستم دارای حیطه‌بندی بوده و پس از احراز اصالت کاربر در بدو امر، دسترسی‌های مجاز را کنترل می‌نماید. به عنوان مثال اساتید معمولاً برای وارد کردن نمرات درسی، لیست حضور و غیاب و کار با نظام ارزشیابی اساتید با این سیستم کار می‌کنند. دانشجویان از این سیستم برای ثبت نام دروس، دیدن نمرات و کارنامه و انجام امور اداری نظیر صدور اشتغال به تحصیل استفاده می‌کنند و کارمندان برای بررسی وضعیت دانشجویان یا اساتید، برنامه‌ریزی زمان ارائه دروس و گزارش‌گیری‌های مختلف این سامانه را مورد بهره‌برداری قرار می‌دهند.
  • دانشگاه مجازی: امروزه خدمات دانشگاه مجازی یا e-Learning گسترش زیادی در مراکز آموزشی دنیا یافته است و روز به روز بر حجم این خدمات و تنوع مکانیزم‌های آن افزوده می‌شود. در این سیستم دانشجو و استاد از طریق شبکه اینترنت به صورت غیر حضوری در کلاس درس مجازی حاضر شده و به آموزش و فراگیری دانش می‌پردازند.
  • اتوماسیون اداری: سیستم اتوماسیون اداری در یک دانشگاه وظیفه اجرای کلیه امور اداری از قبیل دبیرخانه، حقوق و دستمزد، حسابداری، قراردادها، پیمانکاران، انبار، شهریه، خوابگاه، سلف سرویس و … را بر عهده دارد. در این سیستم مجموعه‌ای از سرورها و برنامه‌های کاربردی خدمات لازم را به کاربران ارائه می‌کنند. سیستم اتوماسیون اداری نیز می‌تواند تحت وب و یا به صورت برنامه دسکتاپ باشد. کاربران این سیستم عمدتاً کارمندان دانشگاه هستند.

با توجه به رشد سریع حملات الکترونیکی همگام با رشد تکنولوژی و حرفه‌ای شدن مجرمین فضای سایبر، امن‌سازی سرویس‌های الکترونیکی یکی از مسائل مهم پیش رو و از دغدغه‌های عمده مدیران IT دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی است.

شرکت مهندسی پیام‌پرداز بر این باور است که براساس توان، تجربه و سوابق کارهای انجام شده، قابلیت‌های لازم را برای طراحی معماری امنیت سیستم اطلاعاتی دانشگاه‌ها و اجرای امن‌سازی آن داراست. این قابلیت‌ها منبعث از دانش و تجربه عملی کارشناسان شرکت در زمینه ارائه خدمات مشاوره و اجرای امنیت فضای تبادل اطلاعات و به ویژه برخورداری از یک سبد متنوع از محصولات امنیت فناوری اطلاعات در این شرکت می‌باشد.