به گزارش خبرنامه پیام‌پرداز، از ماه مه سال گذشته میلادی، دیوید کلایدرماخر به عنوان مدیر واحد امنیت گوگل انتخاب شد و وی وظیفه دارد اندروید، گوگل پلی و سیستم عامل کروم را از آسیب پذیری های گوناگون مصون نگه دارد. این کمپانی امروز گزارش سالانه خود از وضعیت امنیت محصولاتش را منتشر کرد و کلایدرماخر می گوید امنیت اندروید درست به اندازه رقبایش است؛ اگرچه وی به صورت خاص به هیچ محصولی اشاره نکرده، اما بدیهی است که به سیستم عامل iOS اپل اشاره دارد.

یادگیری ماشینی نقش مهمی را در امن کردن دستگاه‌های مجهز به اندروید ایفا می‌کند. این شرکت در ماه می گذشته گوگل‌پلی پروتکت را معرفی کرد که در واقع کار آن برقراری امنیت سرویس‌های ارائه‌شده در سیستم‌عامل اندروید است. یادگیری ماشینی گوگل ۶۰.۳ درصد از اپلیکیشن‌های مضر را در فروشگاه پلی‌استور شناسایی کرده است و غول دنیای جستجو انتظار دارد این رقم به‌طور مداوم افزایش یابد. با این حال، امنیت دیوایس های اندرویدی تا حد زیادی در گرو تلاش هاش کاربران هم هست. برای مثال گوگل می گوید دیوایس هایی که اپلیکیشن های خود را تنها از گوگل پلی دریافت می کنند تا ۹ برابر از دیوایس هایی که اپ های آنها از هر جایی دریافت می شود مقاوم تر و امن تر هستند.

شاید بسیاری از کاربران اینگونه فکر می‌کنند که اندروید نسبت به آی‌اواس از امنیت کم‌تری برخوردار است؛ اما برای یافتن پاسخ درست باید به آمار و ارقام نگاهی داشته باشیم. در سال ۲۰۱۶ احتمال دانلود یک اپلیکیشن مضر ۰.۰۴ درصد بود که رقمی بسیار کوچک است. گوگل این رقم را در سال ۲۰۱۷ به ۰.۰۲ درصد کاهش داده که این تغییر واقعا چشم‌گیر است.

گوگل از وضعیت فعلی امنیت اندروید بسیار راضی است. بنا به اعلام سی‌نت و به نقل از دیوید کیلیرمارچ، رئیس بخش امنیت اندروید، سیستم‌عامل مورد بحث به اندازه‌ی رقیب اصلی خود امن است. گوگل در ازای رفع باگ‌های نرم‌افزار اندروید به افراد مبالغی پرداخت می کند. در واقع از آنجا که سیستم‌عامل اندروید یک پروژه‌ی‌ متن‌ باز است، افراد به رفع ایرادات آن ترغیب می‌شوند. بنابه گزارش منتشرشده در این زمینه، تیم گوگل اعلام کرده که امنیت سیستم‌عامل این کمپانی در حد امنیت آی‌اواس است؛ درحالی‌که آی‌اواس برخلاف اندروید یک سیستم‌عامل بسته محسوب می‌شود.

منبع: زومیت / دیجیاتو