به گزارش روابط‌عمومی شرکت پیام‌پرداز، سازمان امنیت فدرال روسیه اعلام کرده است که عامل حمله‌ی تروریستی ماه گذشته به مترو سنت پترزبورگ برای هماهنگی حمله‌ی خود از شبکه پیام‌رسان تلگرام استفاده کرده‌اند و به دلیل نگرانی‌های امنیتی از مدیران شبکه تلگرام خواسته‌اند اطلاعات کاربران خود را در اختیار نهادهای اطلاعاتی روسیه قرار دهند.

دولت روسیه در نظر دارد اقدام به تصویب قانونی کند که شبکه‌های پیام‌رسان را موظف می‌کند اطلاعات کاربران خود را ذخیره و در صورت نیاز تحویل مقامات قضایی و اطلاعاتی روسیه بدهند.

پاول دوروف مدیر شبکه تلگرام اما با درخواست‌های نهادهای دولتی و اطلاعاتی روسیه مخالفت کرده و اظهار داشته که این سازمان از تلگرام خواسته است کلیدهای رمزنگاری پیام‌های این شبکه‌ی پیام‌رسان را در اختیار این سازمان قرار دهد تا بتواند پیام‌های تروریستی را رمزگشایی کند. او بیان داشت درخواست ارائه اطلاعات کاربران تلگرام به مقامات امنیتی آن کشور درخواستی مغایر با قانون اساسی روسیه در مورد «مکاتبات مخفی» است و از سوی دیگر به لحاظ تکنیکی نیز شبکه پیام رسان تلگرام امکان برآوردن آن را ندارد.

او اظهار داشت: « اگر قصد دارید تروریسم را با فیلترینگ شکست دهید، مجبور خواهید شد [تمام] اینترنت را فیلتر کنید.»

دمیتری پسکوف سخنگوی پوتین سیاسی بودن مساله اختلافات با شبکه‌ی پیام‌رسان تلگرام را رد کرد و  اظهار داشت که ریشه‌ی اختلافات اخیر در واقع مربوط به  قوانین ارتباطی روسیه است و ارتباطی با کاخ کرملین ندارد. لازم به ذکر است که با توجه به این که خود او که خود نیز یکی از کابران تلگرام است و در پاسخ گفته است در صورت مسدود شدن این شبکه در روسیه به یک شبکه‌ی پیام‌رسان دیگر کوچ خواهد کرد.

این اولین باری نیست که دولت روسیه با شبکه‌های اجتماعی به مشکل خورده است. در ماه نوامبر سال گذشته نیز، دولت روسیه استفاده از بزرگ‌ترین شبکه‌ی اجتماعی حرفه‌ای یعنی لینکدین را مسدود کرد زیرا این شرکت قوانین محافظت داده‌ی روسیه را نپذیرفت.

منابع: عصر ایران و زومیت