به گزارش خبرنامه پیام‌پرداز، Deng Yufeng هنرمند چینی برای آگاه کردن مردم کشورش از ناایمن بودن و سرقت اطلاعات شخصی شان چالشی برای آن‌ها ایجاد کرد و به همین منظور، اقدام به خرید اطلاعات شخصی بیش از ۳۰۰ هزار چینی از اینترنت کرد و آن‌ها را در یک نمایشگاه عمومی به نمایش گذاشت.

مدتی است که نگرانی‌ها در مورد نبود حریم خصوصی اطلاعات در چین داغ شده است و مردم به خاطر نگرانی از استفاده شرکت‌های بزرگ حوزه تکنولوژی از اطلاعات شخصی شان دائما از خدمات ارائه شده توسط آنها دوری می‌کنند.

در این کشور فعالان کسب و کارهای آنلاین به صورت غیرقانونی اطلاعات شخصی کاربران را خرید و فروش می‌کنند و مردم نیز عموما هدف تماس‌های صوتی و پیامک‌هایی قرار می‌گیرند که وعده وام‌های بانکی و خرید خانه‌های ارزان قیمت را به آن‌ها می‌دهند و از آنجا که این پیامک‌ها بیش از اندازه شخصی‌سازی شده هستند، امکان آنکه تصادفی برایشان ارسال شده باشند بسیار پایین است.

Deng که هنرمندی ۳۲ ساله ساکن پکن است ابراز امیدواری کرده که با برگزاری این نمایشگاه توجه چینی ها را به این سوال هر روزه در خصوص امنیت اطلاعات معطوف نماید.

Cyberprivacy-china
Cyberprivacy-china

البته پلیس چین ابدا ایده این هنرمند را دوست نداشت و به همین خاطر هفته گذشته به کار این نمایشگاه در یکی از موزه های محلی شهر Wuhan بعد از دو روز فعالیت خاتمه داد. جالب آنکه خود او نیز به خاطر سوء ظن مقامات پلیس مبنی بر استفاده نادرست از این اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفت.

اما Deng برای عملیاتی کردن ایده خود فرایند خرید اطلاعات شخصی کاربران را از شش ماه پیش و با استفاده اپ پیام رسان چینی موسوم به QQ شروع کرد و از طریق آن با فروشندگان دیتا ارتباط برقرار نمود. خودش می گوید پیدا کردن این اطلاعات برایش کاری ساده بود و مجموعا ۸۰۰ دلار پرداخت کرد تا اطلاعاتی نظیر اسم، جنسیت، شماره موبایل، سوابق خرید آنلاین و شماره گواهینامه رانندگی افراد را دریافت کند.

او میگوید می دانسته که قوانین را زیر پا می گذارد اما تلاش داشته تا نکته ای را به همه ثابت کند. Deng ادامه می دهد:

هنرمندان صرفا خالقان زیبایی نیستند. بلکه در دنیای به شدت پیچیده امروزی باید مسئولیت های اجتماعی شان را هم عهده دار شوند.

وی در نمایشگاهش که با نام اسرار ۳۴۶ هزار شهروند Wuhan برپا شد با استفاده از نوعی محلول خاص بخش هایی از اطلاعات شخصی آنها را روی صفحاتی از کاغذ چاپ کرد و در ادامه صفحات را در قالب ردیف ها و ستون هایی روی یک دیوار آویزان کرد. جالب آنکه بازدیدکنندگان صرفا در صورتی می توانستند آن اطلاعات را مشاهده کنند که نور از منبع خاصی روی آنها تابیده شود و اطلاعات حساس و بسیار مهم نیز از دید آنها پنهان شده بود.

در ادامه همانطور که پیشتر گفتیم دو روز بعد از برپایی نمایشگاه، پلیس چین او را به اتهام خریداری اطلاعات آنلاین شهروندان بازداشت کرد و برای مدت محدودی قرار منع خروج وی از شهر را صادر نمود.

گفتنی است براساس قوانین این کشور ممکن است تا هفت سال زندان در انتظار Deng باشد اما طبق گفته یکی از وکلای متخصص در این زمینه از آنجا که برگزاری این نمایشگاه پیامدی نداشته بعید به نظر می رسد چنین حکمی برای وی صادر شود.

منبع: دیجیاتو